Wielu przedsiębiorców zastanawia się jaki jest najefektywniejszy styl zarządzania. Jakie cechy powinien mieć skuteczny lider i w jaki sposób się komunikować.
Przez 11 lat pracy w korporacji, zarządzając zespołami sprzedażowymi, szukałam odpowiedzi na to pytanie oraz obserwowałam inne osoby zajmujące kierownicze stanowiska, które wdrażały skuteczne metody zarządzania ludźmi.
Odkryłam, że to nie styl zarządzania decyduje o tym czy jestem skutecznym szefem, tylko to na ile jestem świadoma swojego stylu pracy.
Najefektywniejszy styl zarządzania to Świadomy Styl Zarządzania.

Wiedza o tym co przychodzi mi z łatwością, jakie są moje mocne strony a jakie zagrożenia wynikające z mojego Stylu Myślenia i Działania pozwala na kształtowanie świadomości szefa a jednocześnie daje narzędzie kontroli zarówno plusów jak i minusów wynikających z mojego stylu pracy.
Ja jestem szefem Wizjonerem Idealistą.

Moje mocne strony to kreatywność i nieszablonowe myślenie, pomysłowość i oryginalne koncepcje. Łączę elementy rzeczywistości w tak nietypowy sposób, że szukając rozwiązań na banalne problemy, często odkrywam zupełnie nieznane terytoria. Nie ograniczam swoich poglądów, działania, myślenia. We wszystkim co robię najważniejsze są dla mnie relacje. Jestem zorientowana na człowieka a nie na zadanie. Podchodzę do spraw intuicyjnie i z wyczuciem. Skupiam się na jakości, spójności i harmonii. Łatwo się inspiruję więc moim działaniom może towarzyszyć chaos oraz tendencja do rozpoczynania kilku projektów naraz.

A Ty jaki masz Styl Myślenia szefa?

Poniżej opis 4 Stylów Myślenia wg metodologii FRIS®. Sprawdź, który pasuje do Ciebie ?

Zawodnik.
Jego najcenniejszą walutą jest czas. Zmierza prosto do celu. Upraszcza wszystkie problemy do minimum aby je jak najszybciej rozwiązać. Najsilniej angażuje się w pracę, której skuteczność można zmierzyć szybkością i liczbą osiągniętych celów. Jego dominującą perspektywą są FAKTY. Najwyższą satysfakcję uzyskuje, gdy aktywnie staje przed wyzwaniem i pokonuje trudności, wykorzystując logikę i doświadczenie.

Wizjoner
Jego rzeczywistość to świat nieskończonych alternatyw i rozwiązań. Ma tysiąc pomysłów na minutę. W Jego świecie wszystko jest możliwe. Jego dominującą perspektywą są IDEE, a największą satysfakcję z pracy odczuwa wtedy, gdy zajmuje się czymś nowym, do tej pory niezbadanym. Najsilniej angażuje się, gdy podąża za swoją wizją, tworzy strategie, wdraża zmiany. Osiąga „stan uskrzydlenia”, kiedy wykracza poza to, co znane i oczywiste.

Partner
Wspierający, wrażliwy, zaangażowany Partner podejmuje decyzje, biorąc pod uwagę relacje z ludźmi. Bardziej ufa intuicji niż faktom. Dla „dobra sprawy” potrafi dążyć do kompromisu. Jego dominującą perspektywą są RELACJE. Najsilniej angażuje się w pracę, której cel ma dla Niego wymiar osobisty, a największą satysfakcję przynoszą mu wartościowe i głębokie kontakty międzyludzkie. Harmonijna współpraca, współodczuwanie i wsparcie to dla Niego środowisko pełnego zaangażowania.

Badacz
Podejmowanie decyzji jest dla Niego procesem bardzo złożonym. On wie, ile rzeczy trzeba wziąć pod uwagę, ile przemyśleć, zaplanować… Spostrzegawczość, wnikliwość, dbałość o szczegóły to cechy, za które jest ceniony. Jego dominującą perspektywą są STRUKTURY. Satysfakcję osiąga wtedy, gdy udoskonala obecne lub opracowuje nowe optymalne rozwiązanie. Jego misją jest przekształcanie chaosu w system, aby uczynić go zrozumiałym i spójnym.

Copyright 2021 Żaneta Kajs, project design SHABLON