Zdarzyło Ci się zatrudnić nową osobę, by wkrótce przekonać się, że to była błędna decyzja?

Wiesz, że koszt błędnie zatrudnionego pracownika sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych i paraliżuje Cię strach przed złym wyborem?

Marzysz o umiejętności „przeskanowania” mocnych stron i potencjału kandydata do pracy już na etapie rekrutacji?

Jaki spokój towarzyszyłby procesowi zatrudniania, gdybyś miał pewność, że dana osoba spełni Twoje oczekiwania i będzie wsparciem w konkretnych etapach projektów wdrażanych w firmie?

Pierwszym krokiem do zbudowania efektywnego zespołu jest skuteczna rekrutacja. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów a uniknięcie błędów rekrutacyjnych pozwala na zaoszczędzenie zarówno czasu jak i pieniędzy.

Na początku swojej pracy w roli managera wydawało mi się, że idealni pracownicy to tacy, którzy są podobni do mnie, którzy myślą w podobny sposób i w podobny sposób działają. Wtedy łatwiej będzie Nam się komunikować i realizować wspólne cele. To był mój błąd. Dziś wiem, że największy potencjał tkwi w ludziach którzy mają różnorodny Styl Myślenia i Styl Działania. Każda zatrudniona osoba powinna wnosić nowe cechy do Twojego zespołu. Doświadczenie i wiedzę można uzupełnić, postawę, na która między innymi składają się cechy wrodzone lub nabyte, dużo trudniej zmienić. Jeśli budujesz zespół zachęcam Cię do skorzystania z narzędzi psychometrycznych, których dostępnych na rynku jest wiele. Jako Certyfikowany Trener Fris® pomagam w budowaniu zespołu, za pomocą tego narzędzia, diagnozując najpierw Styl Myślenia i Działania managera a następnie Styl Myślenia i Działania wybranych kandydatów. Dzięki temu managerowie, z którymi współpracuje zatrudniają osoby, które ich uzupełniają.

Być może z ludźmi podobnymi do Ciebie będzie Ci łatwiej współpracować ale z ludźmi różnymi od siebie zajdziesz dużo dalej. Możliwość właściwego podziału zadań, w zgodzie z kompetencjami i predyspozycjami na wszystkich etapach wdrażanych projektów, pozwoli Ci uzyskać maksymalną efektywność. Warto stworzyć taką mapę zespołu zanim zaczniesz zapraszać ludzi do Twojego biznesu. Korzystając z narzędzi diagnozujących unikniesz stresu związanego z zatrudnianiem niewłaściwych osób.

Masz profil pracownika idealnego, który ma cechy podobne do Ciebie i porozumiecie się bez słów? Tworzenie swoich kopii w zespole kusi ze względu na łatwość komunikacji. Tylko Twoim celem nie jest pracować lżej a mądrzej. Zatrudniaj ludzi różnych od siebie. Zamiast tworzyć profil pracownika idealnego stwórz profil pracownika uzupełniającego Twój Styl Myślenia.

Odpowiedz sobie na pytania:

Jakie zadania zostawiam na później ?
Co przychodzi mi z trudnością ?
Co powoduje moją frustrację?
W jakich momentach czuję największe wyczerpanie energetyczne?

Następnie wybierz osobę, która w tych obszarach posiada kompetencje i lubi to robić, aby Cię wspierać i uzupełniać w obszarach, które niepotrzebnie zużywają Twoją energię.

Copyright 2021 Żaneta Kajs, project design SHABLON